ליאם רובין - יבואן בקורמו קורס

ליאם רובין - יבואן בקורמו קורס

חמישה דברים שכדאי להיזהר מהם כשאתם מתחילים להזמין סחורה מאתר עליבאבא Alibaba:

ליאם רובין - יבואן בקורמו קורס

ליאם רובין - יבואן בקורמו קורס

הרצאה אונליין חינם:
ככה מייבאים לישראל באסטרטגיה אחת פשוטה

בהרצאה נלמד:

הירשם לשידור עכשיו:

עליבאבא הוא אתר לקניית מוצרים בכמויות סיטונאיות. בנוסף לקניית הסחורה, עליבאבא מספק לנו הגנה על הכסף שלנו דרך ביטוח מיוחד ואפילו שירותי בדיקה מוזלים במפעל הסיני. מאז שהאתר הענק הזה עלה לאוויר ב1999 השוק הסיני השתנה לחלוטין. התחרות עלתה, האמינות השתפרה פלאים, ובאופן מאוד אירוני אפילו המחירים ירדו!

בעליבאבא יש לנו הקונים כוח מיקוח יוצא דופן מול הספקים, בגלל שהם נתונים תחת לחץ אדיר מהפלטפורמה עצמה. עליבאבא יכולה להטיל סנקציות חמורות על המוכרים בה וביניהם: הורדת הדירוג של הספקים באלגוריתם של האתר, השהיית או חלילה להעיף לגמרי מוכרים שמפרים את המדיניות של האתר ופוגעים בחווית הלקוח שלנו כקונים.

עליבאבא לוקחת מאוד ברצינות את היחס שמסופק ללקוח. היה מקרה בו קיבלתי שירות גרוע מיצרן סיני. למרות שהתשלום עצמו נעשה מחוץ עליבאבא, עליבאבא גרמה לחברה (כלומר ליצרן ההוא) לפטר את מנהלת תיק הלקוח שלי, כלומר את נציגת החברה שהייתי איתה בקשר לגבי הסחורה והייבוא ההוא.

אם זה לא כוח מול ספקים אז מה כן?

אבל, למרות שעליבאבא שולטת ביד רמה על בספקים המוכרים בה, אנחנו עדיין צריכים לשמור על עצמנו כשאנחנו עובדים עם ספקים שונים בתוך האתר. אחרי הכל אנחנו עדיין מנהלים עסקה גדולה של אלפי ומאות אלפי שקלים, מרחוק.

כדי לעזור לכם להתנהל בחוכמה, הנה חמשת הטיפים שלי לעבודה נכונה עם ספקים בעליבאבא!

1.  המנעו ממוכרים שמציעים שלל מוצרים לא קשורים.

בעליבאבא יש שני סוגים של ספקים. קמעונאיים (נקראים בעליבאבא Suppliers) ויצרנים/מפעלים (נקראים בעליבאבא Manufactors). למרות שיש להם 2 שמות שונים באנגלית, הם שניהם נקראים Suppliers באתר עצמו. בואו נשתמש במילה “מוכרים” או “ספקים מוכרים” כדי לתאר בכלליות גם ספקים קמעונאיים וגם יצרנים

כל מוכר מחוייב לכתוב מהי הגדרת החברה שלו, אבל אנחנו כישראלים חשדנים לא מאמינים להם כ”כ מהר, ובצדק, אנשים רבים נכוו מעסקאות ייבוא, כמו שהרחבתי כאן. אבל שתדעו, הממשלה הסינית מפעילה כיום (2019) מערכת של רגולציות וחוקים נוקשים על המפעלים והיצרנים שלהם, בדיוק בגלל המוניטין האיום שנוצר לספקים הסינים בהיעדר אכיפה לאורך השנים ובגלל תרבות החיקוי.

המלצה אישית שלי: הימנעו ממוכרים שמציעים מוצרים בקטגוריות שלא קשורות אחת לשניה.

כלומר, אם הם מוכרים טקסטיל, אבל גם מציעים כוסות חרס, דלתות, חומרי כתיבה – פחות עדיף לקנות מהם.

למה? כי כשמוכרים מתעסקים במכירה של מוצרים מקטגוריות שונות, זה אומר שיש להם כמות מלאי קטנה ומוגבלת מכל סחורה. כלומר, יש סיכוי גבוה שאחרי שתזמינו את הסחורה הראשונית, לא יהיה להם מה לספק לכם כשתצטרכו עוד סחורה. בנוסף, זה אומר שהספק שמצאתם הוא לא יצרן, אלא קמעונאי, מה שאומר שיכול להיות שהוא מציע מחיר גבוה ביחס למה שאתם יכולים למצוא אצל מפעל שמייצר את אותו המוצר.

עוד חיסרון בעבודה עם ספק כזה הוא שאין לו את היכולת לעשות לכם OEM או ODM למוצרים, במילים אחרות – למתג, לעצב ולשנות את המוצר לפי בחירה.

ובגלל זה אתם חייבים, במהלך מחקר הספקים שלכם, להיכנס לפרופיל הספק ולבדוק מה הוא מוכר

 

2.  לא למהר לא למהר לא למהר!!

כשאנחנו ממהרים, אנחנו מעלים את הסיכוי שנעשה טעויות יקרות בדרך. אז למרות ההתרגשות מהמחירים, ממגוון המוצרים המשוגע ואופציות קניית הסחורה (יש שם מחירים שגורמים לי לרצות להזמין עכשיו וזהו!) לקנייה בעליבאבא יש שלבים וחשוב לבצע את כולם. כדאי לשים לב לכל פרט, להסתכל טוב טוב על החוזה, וללמוד את הנושא לפני שאתם קופצים למים העמוקים.

לימדתי, למדתי וייבאתי עשרות מוצרים, ואני יכול להגיד לכם בביטחון – הגורם מספר אחת לטעויות הוא חיפזון בתהליך. בגלל החיפזון הזה, אנשים נוטים להיכנס לאתר עליבאבא בלי לדעת כלום ולהתעסק בו כאילו הוא עליאקספרס. תזכרו, עליבאבא זה אתר לייבוא מסחרי, הוא שונה בתכלית מבחינת תהליך העבודה מאתרי ייבוא אישי כמו עליאקספרס ואיביי, הוא רק נראה דומה.

3. בהמשך לטיפ 2, הזמינו דוגמית רק אחרי שסגרתם מחיר להזמנה הגדולה.

נתחיל מזה שאתם חייבים דוגמית. כן, זה מבאס לחכות עוד זמן ייצור ומשלוח וגם לשלם על כל העניין מחיר לא פעוט. אבל להזמין כמויות של סחורה בלי דוגמית זו טעות חמורה. אתם חייבים להבין את איכות המוצר (ולא, תמונה באיכות 4K לא תעזור כאן, גם אני נפלתי בזה). אין טוב ממראה עיניים, מגע ידיים, וזריקת המוצר מהחלון כדי להבין את האיכות האמיתית מולה אתם עומדים.

ולכן, קודם מדברים עם הספק על כמה יעלה לנו המשלוח והסחורה כולה. סוגרים מחיר, ורק אחרי זה מזמינים ממנו דוגמית. גם אם זה אומר לחכות עוד זמן עד שיענה לכם על כל השאלות. אם תזמינו דוגמית בלי לברר את המחיר לכל ההזמנה, יכול להיות שתגלו שהמחיר של  ההזמנה הגדולה לא משתלם לכם ולא מה שציפיתם, רק אחרי שבזיבזתם זמן וכסף על הדוגמית.

4. הכל חייב להיות מתועד בכתב

תתכתבו עם הספקים איפה שנוח לכם, אבל תדאגו שכל מילה תהיה מתועדת. במקרה של Dispute (תלונה), עליבאבא יבקשו מכם לשלוח להם את כל השיחות עם הספק. זה אומר אימיילים, וואטסאפ, הכל. בגלל זה התכתבות עדיפה על סקייפ או שיחות מוקלטות שלפעמים לא ישמעו בהן טוב מספיק כדי להבין מה קרה בשיחה.
ההבטחות שהם כותבים לכם, הן הוכחה מוצקה הרבה יותר מטענות כמו “הוא אמר לי שככה”. יותר נכון, זו הראייה היחידה שעליבאבא מוכנה לקבל במקרה של תלונה!

זה נכון גם לגבי החוזה עם הספק. עליבאבא נותנת לנו ליצור חוזה תוך כדי קנייה.
וכמובן, אל תסתמכו על חוזים שאתם לא מבינים בשפה סינית.

5. בעליבאבא, קונים רק בעליבאבא

יש ספקים שירצו לעקוף את הפלטפורמה ולחתוך את העמלה שעליבאבא מקבלת. אותם ספקים יציעו לכם הצעות מפתות כמו 20% הנחה בקנייה מחוץ לאתר. אבל זה סיכון גבוהה מידיי – אל תקחו את ההצעה בשום אופן.

אם הספק רוצה למכור לכם מחוץ לאתר, סביר להניח שהוא מנסה לרמות אתכם. נכון שעליבאבא גובה כסף מהספקים אבל זה לא צריך להטריד אתכם, ובמיוחד לא אמור לשנות את המחיר שהספק נותן לכם. אם הוא הציע דולר על יחידה, זה אמור להיות מחיר לקנייה בתוך עליבאבא ולא אחרת. אם הוא מזלזל באתר שמספק לו לקוחות איכותיים באופן קבוע, לא תהיה לו בעיה לזלזל גם בלקוחות שלו.

לפני השקעת כסף בסחורה מסין אתם צריכים לעבור את כל השלבים לייבוא מסין. זה כולל לוודא את איכות המוכר ואיכות המוצר שהוא נותן לכם, לבחור בשיטת התשלום המאובטחת ביותר בשליחת הכסף לספק, לאבטח את הסחורה, לשלוח אותה לארץ ולעבור במכס הישראלי.

ואל תשכחו למכור בכמויות, ולעשות המון כסף!

הרצאה אונליין חינם:
ככה מייבאים לישראל באסטרטגיה אחת פשוטה

בהרצאה נלמד:

הירשם בשידור עכשיו:

שיתוף בפייסבוק
שיתוף בוואטסאפ

עוד מאמרים בנושא:

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר